سفارش تبلیغ
صبا ویژن
درباره وبلاگ
  مجتبی[1203]


سلام عشقم مداحی هست ولی درباره چیز دیگه مینویسم معتقدم فقط باید به خدا تکیه کرد فقط خدا
ویرایش
لینک دوستان
ویرایش
پیوندهای روزانه
ابر برچسب ها
امکانات دیگر

در وصف هیات همین بس که خیلی ها را زنده کرده است و خیلی ها را در مشکلات نجات داده است؛ دست شفای خیلی ها در این هیئت های عزاداری گرفته شده است،حالا آن مریض چه مسلمان بوده باشد و چه غیر مسلمان..
هیات جایی است که روح ما، قلب ما، نفس ما را زنده می کند و موقع لغزش ها تنها جایی که میتواند ما را آرام کند و نجاتمان دهد، همین هیات ها است!
امام صادق علیه السلام از “فضیل” پرسید: آیا (دور هم) می نشینید و حدیث و سخن می گویید؟ گفت: آری؛ فرمود: اینگونه مجالس را دوست دارم، پس امر (امامت) ما را زنده بدارید.خدای رحمت کند کسی را که امر و راه ما را احیا کند.(وسائل الشیعه، ج 10)
همین برگزاری مجالس عزاداری امام حسین(ع) و هیات هاست که بعد از 30 سال انقلاب ما را زنده نگه داشته است و باعث شده دشمنان ما همیشه برابرمان شکست خورده باشند!
رهبر معظم انقلاب”امام خامنه ای” می فرمایند:امروز این حادثه، پشتوانه یک نهضت است. اگر امروز به ما بگویند ریشه این نهضتی که به وجود آورده اید کجاست؟ ما میگوییم: ریشه اش پیامبر و امیرالمومنین و امام حسین(علیه السلام) است. امام حسین کیست؟ امام حسین کسی است که این حادثه را به وجود آورده است. پس این حادثه(عاشورا) پشتوانه این نهضت است.
امام فرمودند:باید به روش سنتی عزاداری کرد! باید عزارداری ها ساده باشد.
اما آیا این هیات هایی که الان برگزار می شود همان هیات هایی بود که امام روح الله(ره) می پسندید؟
آیا این هیات ها و نوع عزاداری هایشان مورد قبول خدا و اهل بیت است؟ آیا سنتی و ساده هستند؟
” چند سالی است که افرادی وارد این عرصه این عرصه بزرگ شده اند؛ و با داشتن صدای خوش نامی برای خود بدست آورده اند و در سطح کشوری معروف شده اند!
اما نکته قابل تامل در مورد این مداحان نوع عزاداری و سبک شعر و مداحی اینان است!
در اواسط دهه محرم بود که این شعر از یکی از همین افراد پخش شد:
نوار مغز سرم / در محضر دکترا / خط خطی و قاطی بود /
طبیب توی مطب / متحیر صدا زد / این چه نوار مغزی بود؟/
میدونی چی دادم / جواب دکتر /علت عیبش اینه آقای دکتر/
من روانی ام / روانی حسین / خط خطی شده از عشق حسین/
باز باز بی قرارم / کاری به طبیبا من ندارم / می زنم سرمو توی دیوار / کاری به کسی ندارم..!
این نوع مداحی که درحال پخش شدن در جامعه است، تنها باعث دید بد مردم نسبت مداحان و مجالس عزاداری شده و در برخی موارد باعث سواستفاده دشمنان قسم خورده اسلام می شود!
شعری که نه مفهوم و محتوا دارد، و نه در شان مجالس عزداری اهل بیت دارد.

البته از این دست شعر و مداحی کم نیست در این سال ها؛ حتی در سال های قبل هم بوده چنین شعرهایی که سبک آهنگ داشته و یا در مجالس عزاداری محرم، مراسم کف زنی و شادی و حتی با گرفتن جشن برگزار شده است.! امروز مسائلی که متاسفانـه در هیآت کشـور دیده می شود مسئله انحـراف در مداحـی و مرثیه خوانـی است.!
در این مورد هم باز گوش جان میسپاریم به بیانات امام خامنه ای::رهبر معظم انقلاب پیرامون انتخاب شعر توسط مداحان می فرمایند:”شعرى که شما با صداى خوش و با آهنگِ زیبا میخوانید، تأثیر آن در بسیارى از موارد از یک گفتار علمىِ منطقىِ فلسفى یا غیر فلسفى بیشتر است؛ اگر آنچه که خوانده میشود، بدرستى انتخاب شده باشد و جهات صورى و معنوى در آن لحاظ شده باشد. جهات صورى، زیبائى شعر است؛ شعر را بایستى درست و خوب انتخاب کرد.محتواها را محتوایی قرار دهید که مخاطب شما استفاده کند . یا یک منقبت قابل فهمی یا یک فضیلت بر انگیزاننده ای برای اهل بیت (ع) که اعتقاد و ایمان انسان را محکم کند .
رهبر انقلاب همچنین فرموده اند :”بازی کردن با مسئله مداحی سزاوار نیست . مداحی را به صورت یک کار صرفا سطحی شکلی ظاهری در آوردن . آنرا عبارتهای تقلید از یک کار مبتذل غربی قرار دادن این هیچ جایز نیست.”
این نوع مداحی و هیات های عزاداری:نه تنها باعث شادی دل اهل بیت نمی شود، بلکه ضربه ای بسیار سنگین به اسلام وارد میکند و نام شیعیان را تحت شعاع قرار می دهد، این نوع شعرهایی که سبکش برگرفته از آهنگ و بی محتوا است نه تنها باعث شادی دل اهل بیت نمی شود؛بلکه دل اهل بیت و امام زمان(عج) را خون می کند و باعث ناراحتی شان می شود.
مجالس عزاداری که قابل قبول باشد و به نحوه احسنت برگزار شود، کم نیست! پس چرا با حضور در چنین هیات هایی باعث ناراحتی 2چندان اهل بیت شده؟ چرا با حضور در چنین هیاتی شان مجالس امام حسین(علیه السلام) و اهل بیت را پایین بیاوریم؟
و الله قسم این عزاداری ها و هیات ها، آن هیات و عزاداری و مکتبی نبود که امام روح الله(ره) می فرمودند و موردنظرشان بود..!


توسط : مجتبی |   نظر بدهید
مطلب بعدی : رضایت پدر و مادر       پیامهای عمومی ارسال شده


+ سلام بعد از یک سال اندی آمدم خسته خسته کسی اینجا هست؟


+ آسمانم مال تو ، تو فقط باش کنارم گل من /// دل من تنگ توهه تو کمی بخند ///آری خسته ام وکمی مجنون شده ام تو فقط کمی بخند ///دلم هواتیت کرده با اینکه غریبی...


+ خستم خستم از نوشتن از کسی که نمیدانم کیست و هیچ وقت نیست مگر در ذهن مشوش من که می آید و طوفانی در این تلاطم ذهنم ایجاد می کند و می رود آری خستم دیگر بس است می خواهم که... خدایا خسته ام


+ خیلی وقتا بدون اینکه متنی رو بخونم لایک میزنم تازگیا عکس هم میخوام توی اینستا لایک بزنم نگاه نمیکنم فقط لایکش میکنم شماهم اینجوری هستید؟؟؟


+ دوباره مینویسم از تویی که دلگیرم بهار سبزه ای و منم خزان نگاهت به راه تو نشسته ام زین اگر گذر افتاد زچشم آسمانی و جاده ی خاکی


+ این روزها دلم فقط یاد تو میکند آری فقط یادتو !ولی نمیدانم کی این فاصله ها میرود و من من من میرسم به تو!


+ خدایا..... این روزها...... دلتنگم...... باورکن این یکی دیگرشعرنیست


+ بعضی وقتا اینقدر دلت از یه حرف میشکنه که... حتی نای اعتراضم نداری فقط نگاه میکنی و بی صدا... میشکنی....


+ دگر درد دلم درمان ندارد… مسیر عاشقی پایان ندارد.. مرا در چشم خود آواره کردی.. نگاهت دور برگردان ندارد…


+ دیکته زندگیمان پر از غلط است ولی نگران نباش خودش گفته قبل از نمره دادن... اگر پشیمان شوی غلط هایت را پاک میکنم